یک روستا، یک صنعت/ اقتصاد «قزلجهکند» روی «سنگ پا» میچرخد+ فیلم و عکس

با در نظر داشت تطبیق این رهنمودهای جدید و اصلاح شده، پیشرفتهترین پروژهٔ معدنی از زمان شوری سابق در ساحهٔ معدن مس عینک پس از پیشنهاد داوطلبی در سال ۲۰۰۸ به کمپانی MCC کشور چین به استخراج سپرده شد. پس از سال ۲۰۰۴ بهتدریج مصارف نمک بلند رفته در سال ۲۰۰۹ تولیدات به ۱۸۰ هزار تن در سال ۲۰۱۳ به ۱۹۰ هزار تن رسیدهاست. در افغانستان ۱۴ معادن نمک طعام وجود داشته، اکنون از ۵ معادن نمک استخراج میگردد. کشف گردید. از ۱۹۶۵ مطالعات زمینشناسی وسیع و مهمی در مورد اکتشاف مواد معدنی مهمی چون سرب، روی (جست) مس، طلا باریت، ابرک، سولفور، فسفریتها، سینابر، زغال سنگ، آبهای معدنی، نمک طعام و مواد ساختمانی صورت گرفت.

در این مطالعات برای اولین بار ساختار زمینشناسی منطقه با تهیهٔ نقشههای زمینشناسی همراه شد. صبحها مدرسه میرویم و بعد از ظهر هم کار میکنیم، البته روزهای تعطیل از کله صبح تا غروب هنگام همراه دوستانم مشغول سنگتراشی هستیم، روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ عدد سنگ پا میزنم درآمد خوبی دارد بیشتر پسانداز میکنم شاید بتوانم روزی با همین پساندازها واحد تولیدی راهاندازی کنم. به درازای ۸۵۰ تا ۹۰۰ کیلومتر (از هلمند تا ننگرهار، لغمان تا ارزگان و اشکاشم) با پهنای ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر تثبیت شدهاست.

معدن: محلی است که منرالها در آن تثبیت گردیده و فعالیتهای حفرکاری، منرال و سایر فعالیتهای مرتبط به آن صورت میگیرد، ساختمانها، تأسیسات، دستگاهها و تجهیزات که به منظور استخراج، پروسس، آمادهسازی منرالها در سطح یا طبقات تحتانی زمین قراردارد. در اوایل سال ۱۸۴۱ میلادی، نظامیان بریتانیائی جستجو نمودهاند تا منابع معدنی صادراتی را به عنوان تجارت که برای محصولات صنعتی انگلستان قابل استفاده قرار میگرفت، دریافت نمودند؛ ولی در سال ۱۸۸۸ میلادی، طرح نو سیستماتیک مواد معدنی توسط سروی جیولوجی انگلستان (BGS) به عنوان برخی از فعالیتهای آن کشور، آغاز گردید.

یكی از ساده ترین شیوه های ساخت بمب اتمی استفاده از طرحی موسوم به “تفنگی” است كه در آن گلوله كوچكی از اورانیوم كه از جرم بحرانی كمتر بوده به سمت جرم بزرگتری از اورانیوم شلیك میشود بگونه ای كه در اثر برخورد این دو قطعه، جرم كلی فوق بحرانی شده و باعث آغاز واكنش زنجیره ای و انفجار هسته ای میشود. هنگامی که این عارضه باعث بیماری قولنج صفراوی میشود، به عنوان بیماری سنگ کیسه صفرای بدون عارضه شناخته میشود.

برای دیدن تفاوت رنگ بین برلیانها بهتر است به این نکته اشاره کنیم که تشخیص تفاوت رنگ بین برلیانها با چشم غیرمسلح و بدون دستگاههای مخصوص آن امکان پذیر نیست. اگر در گذشته نیز سنگ کلیه داشته اید، از پزشک خود بخواهید که آن را آزمایش کند. اگر بخوام به صورت تلفنی سنگ پله سفارش بدم خودتون ابزار سنگی متناسب با همون سنگ رو برام ارسال میکنید؟ تنها در ۱۹۹۵گری باورساکس (جواهرشناس آمریکایی) با همکاری بونیتا چمبرلن کتاب جالب «سنگهای قیمتی افغانستان» را منتشر نمودند که در واقع جدیدترین اثر قابل توجه در زمینهٔ زمینشناسی و مواد معدنی این کشور میباشد.

مانند معدن جامنک، درومگل، پسگوشته ومعادن دیگر واقع ولایت نورستان که ذخایر اوکساید لیتیم درین معادن از پانصد تا یک میلیون تن میباشد. خالصترین نمک افغانستان از معادن تاقچهخانهٔ ولایت تخار بهدست میآید که دارای آیودین میباشد. منرالها :مرکباتی است که بهشکل جامد، مایع ویا گاز به صورت طبیعی در سطح زمین و زیر زمین آبهاویا در ذخایر با قیمانده معدن که در نتیجه عملیه جیولوجیکی تجمع نموده و شامل عناصر و ترکیبات، فلزات و سنگهای فلز دارو قیمتی، ریگ، سنگ، جغل، خاک رس و زغال سنگ میباشد.

بر اساس مطالعات انجام شده میتوان مجموع ذخایر نفت و گاز شمال کشور افغانستان را اعم از ذخایر کشف شده و کشف نشده که قابل استحصال میباشند به صورت زیر تعیین نمود. هماکنون در حدود ۳۵ نوع سنگ مرمر با ۴۵ رنگ مختلف در معادن کشور قابل دریافت بوده که ارزش مجموعی آن بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دالر تخمین زده شدهاست. در زمین شناسی پوسته زمین به سه قسمت Crust ، Mantle و Core تقسیم می شود که پوسته اول نازکتر و پوسته میانی Mantle دارای بیشترین قطر بوده که طبق تحقیقات انجام شده دریافتند که سنگ های الماس در پوسته میانی و در حدود ۱۲۰ تا ۱۹۰ کیلومتری عمق زمین تشکیل می شود و این فرآیند طی میلیون ها سال انجام می شود.

کاهش وزن سریع – این نوع کاهش وزن که درنتیجه یک رژیم غذایی کم کالری و یا بعد از جراحی های چاقی رخ می دهد، نیز می تواند باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا بشود. حفظ وزن سالم. چاقی و داشتن اضافه وزن باعث افزایش خطر سنگهای صفراوی میشود. خطر ابتلا به سنگ صفرا با افزایش سن نیز افزایش مییابد. در دههٔ ۸۰ با تشدید جنگها در افغانستان مطالعات زمینشناسی عمده و سراسری متوقف شد و لی کارهای پراکنده و موردی مخصوصاً روی معادن کشف شده و بزرگ نزدیک به مرکز کشور توسط متخصصین روسی دنبال گردید اما نتایج این مطالعات در دست نیست و احتمالاً در روسیه حفظ شدهاست.

در سال ۲۰۰۲، با آغاز دوران نو در افغانستان دوران مهمی برای مطالعات زمینشناسی افغانستان در راه بود … در سالهای ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ زمینشناسان فرانسوی (منزیه و لاپاران) حوالی کابل را نقشهبرداری نمودند و از ۱۹۵۹ زمینشناسان آلمان غربی به کمک عکسهای هوایی کار تهیهٔ نقشهٔ زمینشناسی تمام نیمهٔ جنوبی کشور را (با مقیاس ۱۰۰۰۰۰۰:۱) آغاز نمودند. برای اولین بار زمینشناسان انگلیسی (گریس باخ و هایدن) در افغانستان مرکزی و شمالی مشاهداتی انجام دادند و بعدها زمین شناسان فرانسوی، (فیورون و همکاران) در سالهای ۱۹۲۶-۱۹۵۱ مناطقی در اطراف کابل را نقشهبرداری زمینشناسی نمودند. وبعدها زمینشناسان فرانسوی، (فیورون و همکاران او) در سالهای ۱۹۲۶-۱۹۵۱ مناطقی در اطراف کابل را نقشهبرداری زمینشناسی نمودند.

در این اواخر کمپانی ناسا آمریکا با وسایل اشعه لایزر توانستن معادن عمق کوها و زمین افغانستان را نقشهبرداری سروی و تثبیت نماید. در اکثریت معادن فوق تحقیقات ابتدائی صورت گرفته تا هنوز مقدار آن دقیق تثبیت نگردیدهاست. ارزش تسبیح شاه مقصودی به رنگ و کیفیت آن بستگی دارد. قیمت سنگ تراورتن به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر بخواهیم چند نمونه سنگ از سنگ آنتیک را نام ببریم، می توانیم به سنگ تراورتن اشاره کنیم.

در غیر موارد فوق، هر زمان احساس تشنگی کردید می توانید آب بنوشید. شما این درد را در امتداد پهلو و پشت، زیر دندههایتان احساس خواهید کرد. برای ایجاد چنین کسب و کاری در درجه اول نیاز به تخصص خواهید داشت. اسیدوز توبولی کلیه یکی دیگر از عوامل زمینه ساز در بروز سنگ کلیه است.در اثر نقص در تولید آمونیاک به وسیله ی کلیه، افزایش دفع کلسیم (توسط کلیه) ایجاد می شود. توپاز برای پاکسازی هاله و ایجاد آرامش بسیار مؤثر است، زیرا تنش را در همه سطوح آزاد میکند. گفته شده است که توپاز آرامش می دهد، التیام بخشیده و مجدداً انگیزه می بخشد و به استفاده کننده از این سنگ قدرت، وفاداری، زیبایی، محافظت، سلامتی، کاهش وزن، شادی،سخاوت، فراوانی، خرد، روشنگری، دانش و فضیلت های رهبری و عشق را به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید