کره جنوبی – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

کیم ایل سونگ اولین رهبر جمهوری کره شمالی بود که ایدئولوژی جوچه مبنی بر خودکفایی و استقلال را به عنوان ایدئولوژی رسمی حکومت برگزید. ۲۶ پادشاه در طی حکومت این سلسله به قدرت رسیدند و پایتخت آنان شهر هانیانگ (سئول امروزی) بود. در هفتههای آغاز جنگ، نیروهای کره جنوبی و آمریکا به اطراف شهر بوسان در منتهای جنوب شرقی شبهجزیره کره عقب رانده شده بودند. در سال ۶۷۶ میلادی، کشور متحد جدید توانست قوای چین را از خاک کره بیرون رانده و کنترل کامل شبهجزیره کره را در دست گیرد. این کشور، از زمان حکومت کیم جونگ-ایل، به جنگافزارهای هستهای و موشکهای بالستیک و قارهپیما دست یافتهاست که این موضوع موجب تنش سیاسی با کشورهای غربی بهخصوص آمریکا شدهاست. پس از مرگ کیم ایل-سونگ پسرش کیم جونگ-ایل رهبری کشور را عهدهدار شد و از سال ۲۰۱۲ در پی مرگ کیم جونگ-ایل، رهبری این کشور در اختیار کیم جونگ-اون پسرش است. انتشار خبر اعدام یکی از وزیران این کشور به وسیله توپ ضدهوایی انتقادات زیادی را برانگیخت هرچند این خبر بهطور قطع تأیید نشد.

این شبهجزیره از سال ۱۹۰۵ به تصرف امپراتوری ژاپن درآمده و پنج سال بعد بهطور رسمی بخشی از کشور ژاپن شد. از شیر فراورده های لبنی زیادی مثل ماست ، کشک ، خامه ، پنیر ، شیر خشک ، کره و فراورده های فراوان دیگری تولید می شود. سرشیر نوعی خامه است که از سطح شیر گرفته میشود و این روزها صنعتی و بهداشتی آن با بستهبندیهای متنوع به بازار آمده است. کره شمالی دارای یکی از بزرگترین ارتشها در جهان، با ۱٫۲۱ میلیون خدمه مسلح فعال و ۶٬۳۰۰٬۰۰۰ نفر نیروی ذخیره و نظامینما است. شبهجزیره کره در اواخر سده نوزدهم تا اوایل سده بیستم توسط امپراطوری کره اداره میشد. در حدود سال ۳۵۰ میلادی سه دولت سلطنتی در شبهجزیره کره تشکیل یافت که عبارت بودند از: شیلا، باکجه و گوگوریو که در میان آنها دولت شیلا از اقتدار بیشتری برخوردار بود. «ارتش خلق کره» مجموعهای از کارکنان مسلح نظامی کره شمالی است. در ۱۹۶۱ کره شمالی پیمانهای نظامی با شوروی و چین منعقد ساخت. نوعی «حکومت دفاع ملی» که یک اقتصاد دستوری را هدایت میکند که تنها وظیفه تجهیز بیشتر ارتش و تأمین پول بیشتری برای نیروهای نظامی را بر عهده دارد.

استفاده شده و همینطور میتوان مقدار متناسبی از آن را تنها و به صورت میان وعده میل کرد. اما برخی از تحلیلگران منتقد این دولت معتقدند این حکومت هیچ ارتباطی با ایدئولوژی مارکسیسم-لنینیسم یا حتی استالینیسم ندارد و یک حکومت ناسیونال سوسیالیستی (البته بدون سودای امپریالیستی) است که در طیف راست افراطی (و نه چپ افراطی) سپهر سیاست قرار میگیرد و بیشتر به حکومت ژاپن دهه ۱۹۳۰ شباهت دارد تا کشورهای بلوک شرق. بعد از نرم شدن موسیرها آنها را خرد کنید و یا به کمک دستگاه آسیاب آن را پودر کرده و یا به کمک رنده آنها را رنده کنید. حکومت کیم ایل سونگ (۱۹۴۸ تا ۱۹۹۴) کشور را به کشوری منزوی تبدیل کرد که این انزوا پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ تشدید شد. کره شمالی از جمله چند کشوری است که شورای حقوقبشر سازمان ملل متحد آن را به نقض گسترده حقوق بشر متهم ساختهاست. از نیمه دوم همان قرن علاقه کشور ژاپن به این سرزمین جلب شد.

پس از پایان جنگ، دولت کره شمالی با استفاده از منابع سرشار این سرزمین دست به اجرای برنامههای وسیعی برای صنعتیسازی و ترمیم کشور زد. به جرات میتوان گفت ماست یکی از معدود مواد غذایی است که از کودک تا سالمند از آن استفاده میکنند. پنیر رومانو از نظر تاریخی به امپراطوری روم مربوط میشود و هنوز یکی از محبوبترین پنیرها در دنیاست. پارچه نخی را روی صافی گذاشته به طوریکه اطراف پارچه از ظرف بیرون بزند و کل صافی را بگیرد. این نوع ماست پاستوریزه را تا چند ماه میتوان حتی بیرون از یخچال نگهداری نمود. میزان لاکتوز موجود در ماست کمتر از شیر است. حرارت را زیاد میکنیم تا آب زود به جوش بیاید و آنگاه برنج را میشوییم و داخل آب در حال جوش میریزیم و پس از مدتی امتحان میکنیم ببینیم برنج کاملا پخته یا نه اگر پخته بود آبکش میکنیم و به قابلمه نخود اضافه میکنیم و درب قابلمه را بر میداریم و کمی نمک میریزیم (باعث میشود سبزی را که اضافه میکنیم رنگش کمتر تغییر کند) و سپس سبزی آشی که از قبل آماده کرده ایم (شامل تره، جعفری و شوید که به طور یکسان در آش استفاده میشود) را به آش میافزاییم و مواد را مخلوط میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید