پنیر لاکتیکی چیست؟

در این هنگام آنزیم موجود در شکم خشک شده بز به همراه گرمای نور آفتاب بر شیر اثر کرده و باعث دلمه شدن آن میشود و آن را تبدیل به شیر بسته شده به همراه مایع پنیر میکند. با این حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که چربی اشباع شده موجود در غذاهای لبنی ممکن است مضر تر از چربی اشباع شده موجود منابع دیگر باشد. پنیر لیقوان و لیچوان مشهورترین پنیر های سنتی آذربایجان است در سراسر جهان به عنوان پنیر سفید آذربایجانی شناخته میشود. به این جهت توصیه میشود دوغ را به صورت صنعتی یا خانگی تهیه كنید. این دوغ مطابق بند«۳» تهیه شده و سپس به آن حداقل ۱ درصد استارتر ماست اضافه می شود. در گذشته بهبود عطر و طعم، به صورت سنتی و از طریق افزودن مایه آغازگر حاصلاز پنیرهای رسیده قبلی که از کیفیت خوبی برخوردار بودند انجام می گرفت اما در سال های اخیر پیشرفت هایبیوتکنولوژیک خوبی همچون استارترهای کمکی یا الحاقی، آنزیم های اگزوژنیک و درجه حرارت/فشار بالای شیر پنیرسازی در زمینه اصلاح عطر و طعم پنیر همراه با افزایش سرعت رسیدن آن صورت گرفته که هزینه های تولید را نیزبه حداقل رسانده اند.

پروتئولیز خودتحت تاثیر عوامل مختلفی شامل آنزیم های باکتری های آغازگر یا غیر آغازگر، زمان و شرایط محیطی قرار می گیرد.تولید انواع پنیر (به ویژه پنیرهای سخت) به علت زمان طولانی رسیدن (که ممکن است حتی تا دو سال به طولبینجامد) فرایندی پرهزینه است. از جمله عوامل تأثیرگذار بر کیفیت پنیر لیقوان میتوان به شرایط آب و هوایی محل تولید شیر، شرایط آب و هوایی محل فرآوری و تبدیل شیر گوسفندی به پنیر لیقوان، کیفیت ابزار و تجهیزات نصب شده واحد تولیدی و از همه مهم تر بافت گیاهی چراگاههای دامهای تولیدکننده شیر را میتوان نام برد. هرچند کیفیت شیر نسبتاً خوب است ولی به دلیل وجود فاصله مکانی چند ساعته مابین دام و کارگاه، مدت زمانی طول میکشد تا شیر به واحد تولیدی برسد و فرایند تبدیل شیر به پنیر لیقوان آغاز گردد. شیر تازه دوشیده شده از دام در کمتر از یک ساعت تحویل واحدهای تولیدی میشود و روند تبدیل و تولید پنیر لیقوان استارت میخورد. حالا باید شیر را در همین حالت به مدت ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهیم تا سر شیر کاملا منسجم شود. این ماده غذایی بسیار پرکالری بوده و میتوانید با خوردن آن در وعده صبحانه تا چندین ساعت پرانرژی و شاداب به فعالیتهای روزانه خود بپردازید.

این شیرآلات به افرادی که در خانه خود دستگاه تصفیه آب دارند، کمک میکند تا با یک شیر، بتوانند هم از آب تصفیه شده برای آشامیدن بهره مند گردند و هم از آب لوله کشی برای شستن ظروف خود استفاده نمایند. پنیر را از دَلَمَهشدن شیر، معمولاً شیر گاو، گاومیش، شتر، بز و گوسفند تهیه میکنند. موتزارلا ( به ایتالیایی: Mozzarella ) نامی عمومی برای انواعی از پنیرهای نیمه نرم ایتالیایی است که از شیر گاو یا گاومیش تهیه میشوند. پنیرهای با رطوبت کم (۱۳ تا ۳۴ درصد) شامل پنیر دومان، پنیر پارمیجانو (پارمسان)، پنیر ریکوتای خشک، پنیر گجی توست و پنیر میزوست میشوند. میتوانید با گسترش آن به ویکیپدیا کمک کنید. برای داشتن استخوانهای محکم و سالم حتماً از محصولات لبنی که سرشار از کلسیم هستند استفاده کنید و در کنار آن موسیر را به عنوان یار کمکی به کار بگیرید. از آنجا که پنیر منبع خوبی از کلسیم است، ممکن است مزایایی برای افرادی که رژیم لاغری دارند، داشته باشد. این بدان معناست که افرادی که رژیم غذایی 1800 کالری دارند، باید کمتر از 18 گرم چربی اشباع در روز مصرف کنند. پنیر لیقوان پنیری سنتی ایست که در لیقوان ایران تهیه میشود.

در تهیه دوغ به روش صنعتی ، ماست با مقدار مناسبی از آب در تانکهایی که همزن دارند ترکیب شده و سپس با رعایت قوانین بهداشتی خنک و بسته بندی می شود. افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ممکن است که مقدار کمی از این پنیرها را بتوانند با خیال راحت مصرف کنند. میگرن و سردرد نیز با مصرف غذاهای حاوی تیرامین ارتباط دارند. این مواد بر سیستم عروق قلب و مغز تاثیر مثبت دارند. به دلیل گازدار بودن این نوع ماست و اثر پروبیوتیکی موجود در آن، ماست کفیر دارای خاصیت ضد میکروبی، ضد تومور، هضم لاکتوز، درمان نفخ و بیماریهای گوارشی و تقویت سیستم ایمنی بدن انسان است. فرد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز فاقد آنزیم مورد نیاز برای تجزیه و هضم قند موجود در شیر است. دوغ نیز همانند آنچه در مورد خواص ماست و خواص خوردن شیر گفته شد، به استحکام استخوانها و پیشگیری از پوکی استخوان که از بیماریهای شایع جوامع امروز است، کمک میکند. پنیر یکی از عمده ترین فرآورده های شیری می باشد که سالیانه مقادیر هنگفت و انواع شگفت و متنوعی (حدود 400نوع) از آن در سطح جهان تولید و مصرف می شود که برحسب رنگ، نرمی یا سفتی، مایه، شرایط تولید، طول مدترسیدن و نوع شیر بسیار متنوع اند.

دیدگاهتان را بنویسید