همه چیز درباره فواید و مضرات مصرف دوغ

همانطور که میبینید، مقدار کلسیم، فسفر و پروتئین در دوغ زیاد است که برای تشکیل استخوان، اکسیداسیون و متابولیسم ضروری است. ظاهر این پنیر شبیه به پنیر پارمزان است اما طعم نمکیتر و تندتری دارد. اما افرادی که طعمهای ملایمتر را ترجیح میدهند بهتر است پنیر پارمزان را امتحان کنند. تجزیه لاکتوز مقدمه تمام تبدیل­ها، تولید اسید و تنظیم pH مناسب در پنیر است که این امر در هنگام رسیدن طبیعی پنیر، باعث هدایت پروتئولیز در مسیر صحیح و مانع فساد آن می­شود. طبق گزارش Cetinkaya وSoyutemiz (2006) درصد نمک پنیر Kashar در دوره رسیدن از 72/3-37/3 به 23/5-97/4 در ماده خشک افزایش می­یابد و مطرح کردند که این روند افزایش در دوره رسیدن به افزایش درصد ماده خشک ربط دارد (9). البته اگر درصد نمک در پنیر لیقوان برحسب ماده خشک محاسبه گردد بیش از 10% خواهد بود. بر اساس نتایج این تحقیق درصد چربی در نمونه­های شیر خام 25/0 ± 81/6 و در نمونه­های پنیر انتهای دوره تولید و قبل از بسته­بندی 12/1 ± 5/20 بوده و در نمونه­های پنیر لیقوان در انتهای 90 روز دوره رسیدن این مقدار به 95/0 ± 55/24 درصد افزایش یافت. جذب نمک در پنیر در طول مرحله تولید و دوره رسیدن انجام می­گیرد و معمولا بعد از اتمام مرحله تخمیر لاکتوز نیز ادامه دارد.

ماست موسیر غلیظ را بصورت معکوس نیز میتوان سرو کرد. همچنین آلودگیهای شیمیایی و سمی نیز در محصولات لبنی از اهمیت زیادی برخوردار است. محبوبیت پنیر نسبت به دیگر فرآوردههای لبنی بیشتر است و در بسیاری از دستورات غذایی مشهور دنیا پای ثابت بسیاری از غذاهاست. مصرف بیش از حد کلسیم به تنهایی در مصرف مواد غذایی نادر است، اما می تواند عوارض جانبی ناخواسته مانند یبوست، سنگ کلیه یا نارسایی کلیه ایجاد کند. مصرف دوغ به دلیل پروتئین شیر و اسید لاکتیک موجود در آن، به پاکسازی پوست از سلولهای مرده کمک میکند، همچنین اسید لاکتیک موجود در آن، درخشش طبیعی از دست رفته پوست را باز میگرداند و باعث میشود پوستی روشن و صاف داشته باشید. معمولاً برای طعم دار کردن خامه، هم از مواد طبیعی مانند شیره خرما، عسل و پودر کاکائو استفاده میشود و هم میتوانند از رنگها و طعمهای مجاز کمک بگیرند که با خواندن برچسب مواد تشکیلدهنده روی کالا میتوان به طبیعی یا سنتزی بودن مواد افزوده شده به خامه پی برد، اما لازم است بدانیدخامه طعم دار در مقایسه با خامه ساده صبحانه علاوه بر چربی حاوی شکر زیادی است که مازاد شیرینی آن میتواند در بدن به صورت چربی ذخیره شود و دو تا سه برابر خامههای معمولی چربی خون را بالا ببرد.

تمیز کردن شیرآلات روشویی توکار ساده تر از تمیز کردن انواع شیر روشویی است. دوغ، نوشيدني لبني است كه از اختلاط ماست پاستوريزه، آب، اسانسهاي گياهي و نمك به دست ميآيد. در طرز تهیه دوغ، از ترکیباتی مانند ماست،آب، نمک، فلفل، پونه، نعنا و دیگر سبزیجات معطر خشک استفاده میشود. پیکو رومانیو از شیر گوسفند تهیه میشود و بسیار سفت و نمکی است. شیر همچنین دارای منیزیم و پتاسیم است که می تواند به کاهش فشار خون و افزایش جریان خون به اندام های حیاتی کمک کند به همین علت باعث کاهش فشار روی قلب و همچنین سیستم قلبی و عروقی می شود. جهت جریان برای اطمینان از عملکرد مناسب بسیار مهم می باشد. این دوغ پس از تولید و بسته بندی حداقل ۲۴ ساعت در دمای محیط(بالاتر از ۲۰ درجه سانتی گراد)قرا می گیرد تا اسیدیته و گاز طبیعی به میزان مناسب در آن ایجاد شود. امروزه در تولید بعضی از پنیرهای سنتی از شیر ترمیزه (Thermized) که دمای پائین­تر از دمای پاستوریزاسیون (68-57 سلسیوس به­مدت حدود 15 ثانیه) را متحمل کرده، استفاده می­شود. پنیرهای پروسس زمان رسیدن را نمی گذارنند و پس از بسته بندی به مصرف می رسند. اما از آنجا که در هیچ کدام از مراحل تهیه این نوع پنیر چیزی را نمی برند، احتمالاً ریشه آن به معانی دیگری بر می گردد.

3- زیاده روی در مصرف دوغ ممکن است موجب از بین رفتن تعادل بدن نسبت به حالت عادی شود و همچنین به دلیل طبع سرد دوغ ، مصرف بیش از اندازه آن برای افراد با طبع سرد توصیه نمی شود. به این شکل که ابتدا ماست پرچرب،با آب،رقیق و سپس با استفاده از مشک،چربی آن جدا شده و باقی مانده به عنوان دوغ مصرف می شد. در این روش، ابتدا شیر و آب را با هم مخلوط کرده و یک لیوان از این ترکیب را جدا نمایید و کنار بگذارید. نوعی هالومی در بازار ایران هم وجود دارد. هوای ایران خیلی گرم و خشک است ولی همه کاخها و پارکهای ایران خوب نگهداری شده است. می دانیم که دوغ طبعی سرد و خشک دارد. افزودن نمک به پنیر از طریق پاشیدن نمک خشک بر سطح پنیر یا از طریق قرار دادن تکه­های پنیر در داخل آب نمک و معمولاً با ترکیبی از آن دو انجام می­گیرد. بر اساس نتایج این تحقیق درصد نمک نمونه­های پنیر لیقوان از 35/0 ± 45/3 در مرحله قبل از بسته­بندی به 11/0 ± 71/4 در انتهای دوره رسیدن افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید