نوشیدنی های مفید برای درمان و رفع سنگ کلیه – دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

دکتر غروبی در مورد عللی که سبب افزایش ریسک ابتلا به سنگ کیسه صفرا می شوند،گفت: سابقه فامیلی به عنوان یک عامل خطر محسوب می شود همچنین علاوه بر این در دوران حاملگی نیز شانس ایجاد سنگ کیسه صفرا بالا می رود. اگر سنگ کیسه صفرا بزرگ باشد هیچ کاری جز عمل جراحی نمی تواند به سرعت آن را از میان بردارد لیکن این عمل فقط در موارد فوق العاده استثنایی مجاز است و اثر آن فقط جنبه تسکین دارد زیرا این کار از مسمومیت دستگاه های بدن و تنبلی کبد، که عامل اصلی ایجاد سنگ هستند جلوگیری نمی کند، مگر آن که کیسه صفرا را به کلی بردارند که در این صورت دستگاه های مختلف بدن، بخصوص کبد از لحاظ ذخیره کردن صفرا دچار اختلال می شود، چنانچه گفتیم عمل جراحی فقط در موارد بسیار ضروری لازم است.

آب انار سرشار از آنتی اکسیدان هایی می باشد که به حفظ سلامت کلیه کمک می کنند و نقش جلوگیری از پیشرفت سنگ کلیه را بر عهده دارند. گوشت های حیوانی دارای چربی هایی به صورت مخفی در بین لایه های خود هستند که در بطور ظاهری به نظر نمی آیند. با این حال ، الماسهای گرد برلیانی در رنگ L به دلیل گرم و زرد بودن رنگ فلز ، هنوز هم می توانند در انگشترهای طلای زرد سولیتر عالی به نظر برسند.

چنانچه در کیسه صفرا سنگ دیده شد بعنوان کله لیتیاز در نظر گرفته و توصیه به جراحی و عمل کیسه صفرا میکند. وی ادامه داد: برداشتن کیسه صفرا عارضه ی خاصی ندارد و بعد از برداشیتن کیسه صفرا صفرای مازاد به جای انبار شدن در کیسه صفرا مستقیما به داخل روده ریخته می شود که این اقدام گاهی بعد از عمل تا مدتی بیمار را دچار اسهال می کند که این مشکل نیز موقتی است و بهبود می یابد. دکتر جواد غروبی دانشیار و متخصص جراحی عمومی در گفت و گو با عصر ایران در مورد علت تشکیل سنک در کیسه صفرا گفت: تشکیل سنگ در کیسه صفرا به دلیل غلیظ شدن بیش ازحد مایع صفراوی داخل کیسه صفرا است که باعث می شود هسته ی اولیه سنگ به علت رسوب کلسترول و تشکیل شن ریزه تولید شود همچنین سنگ کیسه صفرا از اندازه ی یک شن ریز تا یک گردو و به لحاظ تعداد متفاوت است.

سنگ کیسه صفرا در اندازه های مختلفی وجود دارد و می تواند به کوچکی یک شن و یا به بزرگی یک توپ گلف باشد. در اطراف روستای انزان به طرف مشگین شهر این توده غالب ترکیب مونزونیتی دارد که توسط آبرفت های کواترنر پوشیده شده است و درکوه اوغلان داغ بالاترین افق های ائوسن را بریده و دارای رخساره ای درشت دانه با بلورهای هم اندازه است . رنگ نوشتههای موجود بر روی سنگ قبر باید به گونهای باشد که ترکیب خوانایی را تشکیل دهد. ۳- غلات کامل، سبوس و نان های سبوس دار باید در رژیم غذایی این افراد گنجانده شود، زیرا سبوس این خاصیت را دارد که به مواد صفراوی ریخته شده به روده متصل شده و سپس آن ها را از بدن دفع کند همانطورکه توضیح داده شد، در حالت عادی کلسترول موجود در مواد صفراوی پس از ریخته شدن به روده، دوباره به سمت کبد برگشته تا در ساخت اسید صفراوی به طور مجدد شرکت کند.

گاهی به علت املاحی که در کیسه صفرا به وجود می آید، این کیسه در خود سنگ به وجود می آورد، به وجود آمدن سنگ بدین قرار است که میکروب وارد صفرا می شود سپس املاح کم کم دور آن را می گیرند و رسوب می کنند و سنگ به تدریج بزرگ می شود، این سنگ ها گاهی جلو مجرای خروجی کیسه صفرا را گرفته و بیمار را به انسداد صفراوی دچار می کند گاهی صفرا در بیرون ریختن مایع صفرا تنبل می شود که اصطلاحا در این موارد از داروهای صفرابر استفاده می شود. محل را کاملاً بشویید، سپس پوست خود را با یک حوله نرم خشک کنید.

پزشک بعد از معاینه بیمار، و احتمال این بیماری با توجه به محل درد بیمار، دستور سونوگرافی شکم را میدهد. اگر اسکن نشان داده شود که صفرا آن را از کبد به کیسه صفرا منتقل نمی کند ، کوله سیستیت احتمال دارد. آندوسکوپی : یک دوربین کوچک سونوگرافی در انتهای یک لوله انعطاف پذیر قرار دارد و از طریق دهان به روده ها وارد می شود. کولانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP): با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر که از طریق دهان به معده و داخل روده کوچک وارد می شود ، پزشک می تواند از طریق لوله رنگ را به مجاری سیستم صفرا تزریق کند.

انگور : در مواردی که معده و کیسه ی صفرا مریض شده اند با رژیم انگور می توان دوباره آنها را سالم و اختلالات آنها را از بین برد. ارتباط پوکه معدنی و سنگ پا در چه مواردی است؟ این سنگ یکی از گران ترین سنگ های تراورتن می باشد و هر چه رنگ سنگ سفید تر و لکه های رنگی آن در سنگ بی موج آن کم تر باشد قیمت بالاتری دارد.

توپاز زرد فقط به طیف زرد تا نارنجی این گوهر اشاره دارد. بسیاری از افراد به ویژه خانمها به پوست خود اهمیت میدهند و همواره سعی مینمایند تا با استفاده از شیوههای مختلف بتوانند پوست درخشانی داشته باشند. دکتر غروبی در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه چه زمانی برای درمان این بیماری نیاز به انجام عمل جراحی است گفت:درمان سنگ های صفرای علامت دار که در ابتدا به آن اشاره شد فقط جراحی و برداشتن سنگ همراه با خود کیسه صفرا است.

در سمت راست بدن زیر کبد کیسه کوچکی به اندازه یک گلابی کوچک وجود دارد که آن را کیسه صفرا می نامند، کیسه صفرا عملی مهم انجام می دهد بدین معنی که صفرایی که توسط کبد ساخته می شود در این کیسه جمع شده و از آن جا به وسیله لوله نازکی وارد روده دوازدهه (اثنی عشر) می گردد. این سنگ خیره کننده نیروی زیادی دارد. همه یاقوت ها به طور معمول حاوی اجزاء هستند (بلورهای معدنی ریز یا شکستگی هایی هستند که در درون این سنگ های قیمتی شکل می گیرند).

این کانی به طور طبیعی در طیف وسیعی از رنگها، از آبی آسمانی روشن تا سبز خاکستری یافت میشود. انواع سنگ پا به رنگ های سفید، قهوهای، قرمز و مشکی و در انواع طبیعی و مصنوعی موجود است و برای خرید سنگ پا می توانید به داروخانه ها و مراکز فروش لوازم حمام و دستشویی مراجعه نمایید . در این حالت کبد مجبور است از کلسترول موجود در خون برداشت کند، که این خود باعث کاهش کلسترول خون از یک طرف و کاهش کلسترول موجود در صفرا از طرف دیگر می شود.

شیر ۲درصد چربی: حاوی ۸ میلی گرم کلسترول و شیر کامل دارای ۱۴ میلی گرم کلسترول در هر ۱۰۰ گرم است. کره ی حیوانی: حاوی ۲۱۹ میلی گرم کلسترول در هر ۱۰۰ گرم است. ماست کم چرب: حاوی ۶ میلی گرم کلسترول در هر ۱۰۰ گرم است. پنیر چدار: دارای ۱۰۵ میلی گرم کلسترول در هر ۱۰۰ گرم است. دفع کردن سنگ ۷ میلی متری ؟ اما اگر میزان کلسترول دفع شده از کبد بیش از مقدار قابل حل شدن توسط صفرا باشد، کلسترول مازاد به شکل کریستال و در نهایت سنگ در میآید. کلسترول ، به واسطه ی تغذیه، به ویژه غذاهایی مثل تخم مرغ و چربی های حیوانی به بدن می رسد.

گوشت ماهی جزو گوشت های کم چرب بوده و کلسترول آن نسبت به گوشت مرغ و گوشت های قرمز کم تر است. این استاد دانشگاه ادامه داد: درمان هورمونی با استروژن و مصرف قرص های ضد بارداری با دوز بالا ، مصرف داروهایی مانند جم فیبروزیل، که منجر به آزاد سازی وریزش بیش از حد کلسترول در مایع صفراوی می شوند و عدم فعالیت ورزشی و و ناشتایی طولانی از عوامل مستعد کننده تولید سنگ کیسه صفرا شمرده می شوند.

این متخصص جراحی عمومی با بیان اینکه علت دقیق و واضحی برای تولید سنگ کیسه صفرا مشخص نشده است خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه هنوز علت دقیقی برای تولید سنگ کسیه صفرا مشخص نشده است ولی موارد فوق به عنوان علت تشکیل سنگ ذکر می شود. برگردن آویختن یشم به طوری که در برابر معده قرار گیرد، سبب تقویت معده می گردد و ناراحتی های معده را درمان می کند، هم چنین برای درمان ضعف و امراض کلیه و سنگ کلیه موثر است و نیز سبب تنظیم سوخت و ساز بدن و تعادل بدن می شود. برای تقویت اعصاب، بهبود عملکرد غده تیروئید، لنف و بیماریهای خونی هم استفاده میشود.

چنان چه جریان صفرا به دلایلی قطع شود بیماریهای صفراوی و اختلال در هضم چربی ها به وجود می آید. دکتر غروبی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه اقداماتی می تواند باعث کاهش ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا شود گفت: راه های کاملا مطمئنی برای پیشگیری ازایجاد سنگ کیسه صفرا وجود ندارد ولی توجه به عوامل خطر می تواند موجب کاهش علائم سنگ صفرا شود که از جمله آن می توان به مصرف میزان متعادلی از چربی ،مصرف روزانه روغن زیتون مصرف متعادل مواد غذایی حاوی لستین مانند تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، مصرف گوشت سفید، مصرف مایعات و دانه های گیاهی و مواد غذایی حاوی فیبر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید