سنگ های صفراوی

اوپال چون از سيليکاتهاى آبداراست بايد هر چند وقت يکبار باید آن را در آب گذاشت تا سالم بماند و دچار شکستگی نشود. هنگامی که موقعیت تومور شناسایی شد، پزشکان می توانند از تکنیک های گوناگون تصویربرداری استفاده کنند تا مرحله پیشرفت تومور را ارزیابی کنند. من خودم معدن زرکشان ولایت غزنی را از نزدیک مشاهده کرده ام که در ولسوالی قره باغ( کوه چهار نوع) موقعیت دارد! حدود چهار سال قبل که من انجا بودم زیر نظر نیرو های خارجی بود. 6 میلون سال قبل الی امروز دیده میشود.

از دست دادن آب و عرق کردن منجر به تولید کمتر ادرار شده و باعث میشود مواد معدنی سنگ ساز در کلیهها و مجاری ادراری ته نشین شده و به هم متصل شوند. صفرا به طور عمده شامل اسیدهای صفراوی و کلسترول است که اولی همان وظیفه هضم چربی ها را به عهده دارد و دومی یعنی کلسترول به همراه برخی مواد دیگر از راه مدفوع دفع می شود؛ به عبارت دیگر، صفرا وظیفه تنظیم میزان کلسترول خون از طریق دفع گوارشی آن را هم به عهده دارد، جالب است که بدانید کبد روزانه نیم تا 1/5 لیتر صفرا تولید می کند .

علاوه براین دارای معادن فلورایت، گچ، چونه، باروت،، گوگرد کوه البرز مزارشریف، موادخام سمنت، تالک در ننگرهار، ابرک، گانزیت، بریلیم ،نیوبیوم،سزیوم، روبیدیوم، سنگ سلیت، معدن بیروچ ولایت نورستان، معدن بیرات در غوربند و پروان، معدن سیماب در ولایت غور، فلورامیت ارزگان، سنگ رخام در هلمند، معادن مولیدین در زابل، بغلان و لوگر، معدن بریل در ولایت کنرهار، معدن تنـتال در نورسـتان، بارایت سنگلان هـرات، معدن شاه مقصود در ماهیـپر کابل، وغیره دارا میباشد که تعداد آن تا هنوز کشف نشدهاست.

علاوه براین دراین کشور معدن یورانیوم خانشین درولایت هلمند،تیتانیوم، لیتیم در نمکسار هرات، کنر وتخار، معادن آهن در 100محل، مس در دوازد محل، المونیم ولایت زابل معدن نقره، منیزیم،قلع میباشد. 8ملیارد تن آهن، معادن طلا در چهار منطقه یعنی معدن طلا زرکشان غزنی، معدن طلا بدخشـان، معدن طلا خاک ریزقندهار، معدن طلا تخار، معادن کرومیت در حصارک لوگرو و در ولسوالی زنه خوان غزنی وغیره مناطق، معادن ذغال سنگ در یازده محل از جمله 5 معدن آن قابل استخراج میباشد، معدن لاجورد بدخشان دارای 1300تن لاجورد در سرسنگ بدخشان، معدن مس عینک لوگردارای ذخایر آهن 11? برای تمیز کردن عمیق سنگ پا پیشنهاد میشود آن را ۵ دقیقه در آب داغ بجوشانید.

مداد تراش یک ابزار مکانیکی است که برای تیز کردن مداد استفاده میشود. این اختراع فقط یک نقص داشت که حتما یا باید مداد ثابت بود یا مداد تراش که در غیر این صورت بسیاری از افراد موفق نمیشدند و نوک مداد میشکست. بعد از آن در سال ۱۹۱۰ مداد تراش های الکتریکی ساخته شد که تا سال ۱۹۴۰ خیلی در دسترس نبود. اولین مدادتراشی که این نقص در آن برطرف شده بود در سال ۱۸۹۶ میلادی ساخته شد که دارای صفحه ای متحرک حول مداد بود که نوک را تیز میکرد. اولین بلور مصنوعی آن در سال 1848 میلادی توسط آ.و.

از یک درصد آب باقی مانده نیز بخش زیادی در اعماق زمین بوده که استخراج آن مشکل و از دسترس انسان به دور است. عنصر کلی سنگ توپاز(Topaz ) آتش است ولی هر رنگ این کانی برای یک نوع چاکرا استفاده می شود. توجه داشته باشید که از روشهای حرارتی برای تغییر توپاز زرد، نارنجی و قهوهای به صورتی یا قرمز استفاده میشود. در ادامه، هر آنچه که لازم است درباره رنگ توپاز بدانید را در اختیار شما قرار میدهیم. باید بدانید که در بسیاری از افراد که روش حل کردن سنگ را پیش گرفتند ، سنگ صفراوی در آنها بازگشته است .

معدنشناسی یکی از مشاغلی است که از 3000 سال پیش تااکنون رواج داشته و مصریها درمجسمه چشمان آخناتون وملکه نفریتیت ازلاجورد افغانستان استفاده کردهاند. اصطخری نوشتهاست که نقرههای پنجشیر به شهر اندرابه (اندرآب) برده میشد و در آنجا از آن سکه میزدند. من کاملا مطمئنم که آنها از آنجا طلا را استخراج میکردند چون هر روز از فضا مو شک پرتاب میکردند که خاک آنجا حدود ۹۰۰ متر بالا میرفت که همگی شاهد آن بود یک خبر مهم آنکه یک معدن سرب به فاصله ۴ الی ۵ کیلومتری آن هم موقعیت دارد که خوشبختانه تا هنوز سالم است. از 1976 تا اوایل دهه 80 گزارشات و مطالعات قبلی بصورت کتابها و مقالات متعددی منتشر شده، از جمله ” تکتونیک افغانستان” اثر و.

در دهه 90 کارهای زمین شناسی بکلی تعطیل شد و ساز مان زمین شناسی و معدن افغانستان در اثر جنگ آسیب جدی یافت. با توجه به افزایش روزافزون جمعیت، توسعهٔ صنایع و افزایش آلودگی منابع آب شیرین، دسترسی به آب کافی و مناسب در برخی از کشورها به یک بحران جدی تبدیل شده است. در بسیاری از کشورها، علارغم وجود منابع کافی آب شیرین، تأمین آب آشامیدنی سالم با مشکل روبهرو است. 2- تحرک کافی داشته باشید .

کشف گردید. از 1965 مطالعات زمین شناسی وسیع و مهمی در مورد اکتشاف مواد معدنی مهمی چون سرب،روی (جست) مس، طلا باریت، ابرک، سلفر، فسفریتها، سینابر، ذغال سنگ، آبهای معدنی، نمک طعام و مواد ساختمانی صورت گرفت. سنگ آنتیک گرانیتی نسبت به انواع سنگها گرانتر است چون هزینه استخراج و صیقل دادن گرانیت بالاست به همین دلیل بیشتر برای کف سازی استفاده میشوند. پس میتوان انتظار داشت که گرافیت، در جهت صفهات لانهزنبوری به دلیل داشتن پیوند قوی کووالانسی استحکام بالایی داشته باشد؛ بالعکس، این ساختار در جهت عمود بر صفحات لانه زنبوری به علت وجود پیوند ضعیف ثانویه بین لایهها، به مراتب کمتر از استحکام درون آنها، دارای مقاومت است.

در سال 1910 ، پس از مرگ پادشاه ادوارد هفتم ، پادشاه جورج پنجم تصمیم گرفت كه الماس كولینان یک و كولینان دوم بخشی از جواهرات تاج انگلستان شوند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که خوردن یک فنجان قهوه در روز می تواند مشکلات در کیسه صفرا را کاهش دهد. در دهه 1950 با تاسیس ریاست تفحص نفت و گاز مرحله مهمی از مطالعات زمین شناسی افغانستان آغاز شد. در این ریاست با همکاری زمین شناسان روسی، اکتشاف، ارزیابی و تخمین ذخایر معدنی ذغال سنگ، سنگ آهن، طلا و لاجورد آغاز گردید.

در 1958 زمین شناسان افغانی با همکاری کارشناسان روسی جستجوبرای کشف نفت و گاز طبیعی را با موفقیت به پایان رساندند. در سالهای 1958 تا 1961 زمین شناسان فرانسوی(منزیه و لاپاران) حوالی کابل را نقشه برداری نمودند و از 1959 زمین شناسان آلمان غربی به کمک عکسهای هوایی کار تهیه نقشه زمین شناسی تمام نیمه جنوبی کشور را (با مقیاس 1000000:1)آغاز نمودند. برای اولین بار زمین شناسان انگلیسی(گریس باخ و هایدن) در افغانستان مرکزی وشمالی مشاهداتی انجام دادند وبعدها زمین شناسان فرانسوی، (فیورون و همکاران) در سالهای 1926-1951 مناطقی در اطراف کابل را نقشه برداری زمین شناسی نمودند.

بهعلاوه، منابع آب شیرین در سطح زمین بهطور یکنواخت توزیع نشدهاند. درحال حاضر، ۹ کشور ۶۰٪ کل منابع آب شیرین را به خود اختصاص میدهند: کانادا، چین، کلمبیا، پرو، برزیل، روسیه، ایالات متحده آمریکا، اندونزی و هند. قرار سروی جیولوژی ایالات متحده امریکا ارزش نفت و گاز افغانستان 222? 8 ملیار مترمکعب و ذخایر نفت و گاز هرات هلمند کتواز، معادن سرب وروی در هشت محل و معادن مرمر «سفید و رنگه» میباشد. 3 میلون تن، ذخایر نفت وگاز شمال 1?

درکشورما قدیمی ترین سنگهااز دوره آرچین 3800 میلون سال قبل و سنگهای از دوره پروتوزوئیک (2500- 570 میلون سال قبل ) فنیروزوئیک 570 الی 1? قبل از اختراع مداد تراش مردم مدادهایشان را با چاقو (قلم تراش) یا کاغذ سنباده میتراشیدند. این معدن از قبل هم طلای آن کشیده شده است که غار های عمیق درون کوه فرو رفته است.ولی به نظر من کدام چیزی جز خاک و سنگ در آن باقی نمانده است.

فیروزه نیشابور بهترین و معروفترین مدل این سنگ است اما فیروزه مصر و آمریکا هم به وفور در بازار وجود دارند. این اختراع در ۲۳ نوامبر ۱۸۹۷ (تحت شماره ۵۹۴۱۱۴ آمریکا) به ثبت رسید. اسپریلیت از گروه کانیهای سولفوری و پیریت، نامحلول در اسیدها و سنگی کمیاب است که بیشتر در روسیه، کانادا، آمریکا و آفریقای جنوبی یافت میشود. سر مدادها بعد از استفاده کند میشود و مداد تراش، نوک و پوسته مداد را تراشیده و شکل میدهد که میتواند به صورت دستی یا با یک موتور الکتریکی انجام شود. در سال ۱۸۲۸ میلادی، ریاضیدان فرانسوی به نام برنارد لاسیمون اولین مداد تراش را طراحی کرد (اختراع شماره ۲۴۴۴ فرانسه) که از یک تیغه فلزی که در یک مکعب چوبی به صورت ۹۰ درجه قرار داشت، برای تراشیدن مداد استفاده میشد.

اما سبک و استایل تراش (Cutting Style) نشاندهندهی تعداد و نحوهی قرار گرفتن صفحههای تراش است. وضعیت کنونی بحران آب در جهان : اگر چه حجم کلی آبهای موجود بر روی زمین نسبتا زیاد مینماید اما متجاوز از ۹۷٪ این آبها در دریاها و اقیانوسها متمرکز هستند و حدود ۲٪ نیز به صورت یخ و یخچالها در مناطق قطبی تجمع یافتهاست. قابل ذکر است در جهان کنونی باورهای مردم در زمینه درمان روح و جسم و ارتباط میان رنگ هر یک سنگها و کواکب منظومه شمسی عوامل درونی سنگها، به رواج و رونق آنها کمک فراوانی کرده است تا جایی که با تبلیغات سو و فریبکاری، برخی از گوهرسنگها مانند سنگ ماه تولد را به عنوان جادو و شفابخش یاد می کنن که اصالتا دور از منطق است.

دیدگاهتان را بنویسید