سفرنامه ایران از اولیا چلبی/بخش سوم: مراغه، اردبیل و ایروان – ویکیکتاب

امروزه نیز بسیار کمیاب تر از دهه های گذشته بوده است. در گذشته هفت معدن وجود داشت که سنگ لاجورد را استخراج می کردند اما امروزه تنها یک معدن وجود دارد ، کانسار “ساری سنگ” نام دارد. این نام در لاتین به معنی آب دریا است و از آنجا نشأت می گیرد. سوالها را از این آگهی دهنده هم میپرسم. دانشمند به دلیل ساختار دانه ای، یاس را به تنهایی در گروهی قرار داد ، اما معمولاً آن را کلسدونی می دانند. برای محافظت بیشتر در خانه، محل کار یا ماشین گذاشته می شود. آبی تیره، مطلوب ترین رنگ برای آکوامارین است.

انواع آبی – سبز دریایی جذاب مورد توجه است. در کُنَر انواع دیگر اسپودومن ، کونزیت این منطقه معمولا در بلورهایی با اندازه بزرگ از 30 تا 400 میلی متر به شکل منشوری و محکم وجود دارند. بلورهای با کیفیت گوهری با اندازه 10 تا 15 میلی متر طول ، 2-3 میلی متر ضخامت و بسیار بندرت تا 50 میلی متر طول و 2 میلی متر عرض دارند. بلورهای تورمالین به زیبایی شکل گرفته و از یک مقطع متمایز “سه گوش گردشده” به صورت دراز و کشیده میباشند. نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس از برترین سنگهای موجود میباشد و هر چه بزرگ تر و خوش رنگ تر باشد گرانبها تر هست در فارسی قدیم به آن یاکند هم می گفتند یواقیت جمع یاقوت هست.

صمغ بعضی از درختان نوع سرو و کاج که از منۀ قدیمه ساخت و مثل سنگ سفت و سخت شده و به رنگهای گوناگون زرد و سرخ و سفید هست و بر اثر مالش خاصیت الکتریسیته پیدا می کند و در ۲۷۸ درجه حرارت ذوب میشود و سپس به شکل تیره رنگی میسوزد و در آب و الکل و جوهر سقز حل میشود. افغانستان یک فرصت عالی برای افزایش سهم خود از این بازار دارد ، به ویژه به دلیل مجاورت با هند ، بزرگترین بازار وارداتی گوهرهای رنگی جهان و همچنین به دلیل افزایش تقاضا برای سنگهای قیمتی با کیفیت بالاتر در آمریکای شمالی ، اروپا ، آسیای شرقی و خاورمیانه.

این موضوع در مواقعی كه سنگ لوح در پلاكهای نسبتا ضخیم برای مصارفی از قبیل سنگفرش یا پلكان استفاده می شود مهم است . این سنگ در رُکن شرقی کعبه (که به رکن اسود یا رکن حَجَری نیز معروف است) در ارتفاع یک متر و نیم از زمین نصب شده است. سنگ مرمریت جلای بسیار خوبی داشته و امکان صیقل زدن آن نیز وجود دارد. این معدن در ارتفاعی در حدود 3500 متر قرار دارد که به دلیل دمای پایین زمستان ، فقط بین ژوئن و سپتامبر کار می شود.

در منطقه ای معروف به “کوه آبی” در لبه راست رودخانه کوکچا در بدخشان استخراج می شود که به صورت عدسیهای اسکارن به ضخامت 1-4 متر در سنگ مرمر وجود دارد. الماس هنوز کشف نشده است ، با این حال اگر قرار باشد کشف شود به دلیل ویژگی زمین شناسی آن مناطق باید در بدخشان یا پنجشیر باشد. • سپس پوست خود را به مدت دو دقیقه یا سه دقیقه ماساژ دهید . دولت افغانستان با تأیید کنترل خود در مناطق روستایی شروع به رسمیت بخشیدن این صنعت می کند. به دلیل نادر بودن یاقوت در این کشور ، اکثریت قریب به اتفاق سنگهایی که به عنوان روبی یا سفایر در افغانستان فروخته می شوند در واقع سنتتیک هستند.

در بازار سنگهای افغانستان و نمایشگاه های جواهرات و یا وبسایت ها میتوان انوع این نمونه های گوهری تورمالین با بازه قیمت متفاوت یافت. رنگ مروارید بر اساس آب و نوع نرم تنان بسیار متفاوت است. در افغانستان تقریباً از هر نوع سنگ قیمتی در کشور برخوردار است. مرمریت ها و گنیس ها، دو نوع از سنگهای دگرگونی هستند که استعمال آنها به عنوان یک سنگ تزئینی و نما، مناسب می باشد. همچنین نوع ستاره ای گارنت قرمز هم دیده شده است. از سال 2002 افغانستان ذخایر معدنی با کیفیت گوهری قابل توجهی از سنگ هسونیت (گارنت گروسولار) از مونجاگال در ولایت کُنَر و کانتیوو در استان یافت شده است.

به عنوان مثال گارنت اسپسارتیت در میدان “پچیگرام” در ولایت ننگرهار شناخته شده است ، و آلمندین های قرمز تیره نیز از در شیست های پروتروزوئيك این منطقه گسترده است. این سنگ تمایل دارد تا کمی از درخشش پر زرق و برق نیز داشته باشد.تراورتن ظاهرا متخلخل است، و به نظر می رسد طبیعی تر و دارای بافت است. بیشتر سنگهای قیمتی استخراج شده در افغانستان به طور غیرقانونی به خارج این کشور قاچاق می شوند ، 90-95٪ آنها به پیشاور در پاکستان می روند و از نظر کیفیت طبقه بندی می شوند. همانطور که ورزش ها یا فعالیت های ورزشی هر روز تمرین می کنید، شما به طور پیوسته بهره وری از سیستم ایمنی بدن خود را افزایش می دهید.

آکوامارین به طور سنتی برای تصفیه آب توسط رومیان استفاده می شد. اونیکس سیاه سنگی برای بهبود کنترل خود، بیرون راندن درد دل و تصمیم گیری هوشمندانه است. با پیشرفت در امنیت ملی ، تغییرات اخیر در چارچوب قانونی استخراج معادن و استراتژی دولت افغانستان برای مشروعیت بخشیدن به بخش معدن ، چشم انداز سرمایه گذاری و بهبود عملکرد بسیار خوب است. این قضیه در جاهایی مثل برمه نیز وجود دارد که فرصتی برای کلاهبرداران نیز میباشد.

به علت همانندی توپاز با بعضی سنگ ها آن را توپاز گرانبها نیز میخوانند. این سنگ باعث جذب ویتامین ها به ویژه ویتامین های C و D می شود . کشور های برزیل، باهیا، جمهوری مالاگاسی، افغانستان، تانزانیا، پاکستان و روسیه دارای بهترین معادن این سنگ هستند. سنگ های تراش خورده و با پاکی بالا با رنگ های اشباع تر بهترین قیمت ها را دارند و بسیار مورد توجه هستند.

توپاز آبی با رنگ متوسط رایج ترین رنگ سنگ جواهر است و می توان آن را در اندازه های بزرگ و با قیمت ارزان یافت. در رنگهای مختلفی چون سفید«شیری»,خاکستری,آبی,سبز,نارنجی و قرمزیافت میشود.واژه اپال از کلمه اي هندی به معنای سنگ گرفته شده و به سه گروه اصلی تقسیم میشود. توصیه میشود حداقل دو مرتبه در هفته و بهتر است شبهنگام از سنگپا استفاده کنید تا بعد از سنگ پا کشیدن، پوست پا بتواند استراحت کند. مکملهای غذایی مصرف کنید .

شما خودتان فکر کنید وقتی خداوند چنین مهره هایی را به صورت کاملا غریزی در مارها ایجاد کرده اند باید شیطانی باشد ؟ پزشک ممکن است برای کمک به دفع سنگ کلیه دارویی را برای شما تجویز کند. این منطقه به ویژه برای پگماتیت ها ، یک تبلور مرحله آخر از سنگ مذاب ، متشکل از یکی از بزرگترین میدان پگماتیت در جهان که میزبان طیف گسترده ای از کانیهای معدنی و سنگهای قیمتی بوده و معمولاً از اندازه و کیفیت استثنایی برخوردار هستند. توپاز توجه شما را نسبت به اعمال و قضاوت ها و ویژگی های کارمایی آنها افزایش می دهد.

با مرتب کردن تمام غذاهای فوری و مواد غذایی ناخواسته، سطح کلسترول شما پایدار خواهد ماند و شما یک قلب بهتر و یک کیسه صفرا بهتر خواهید داشت. گرده گل دارای مقدار زیادی روتن می باشد؛ یک بیوفلاونوئید آنتی اکسیدانی که به تقویت عروق خونی، مشکلات گردش خون و تنظیم سطح کلسترول کمک می کند. در کل سنگ این سنگ انتخاب بسیار مناسبی جهت فضاهای خارجی نمی باشد مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد که بتواند سبب عدم نفوذ آب و خوردگی سنگ شود و همچنین موجب تاخیر در ترکهای عمیق گردد و یا اینکه سطح آن ساب خورده نباشد.همانطور که قبلا نیز اشاره نمودیم این سنگ ایده آل ترین انتخاب جهت استفاده در فضای داخلی است و از طرفی تنوع رنگ بالا و امکان پیاده سازی نقش ها بر روی این سنگ و ساب پذیری آن توانسته آن را از دیگر سنگ ها متمایز نماید.

تعاملات و احساسات را نیز پاک می کند. اگر سنگ کیسه صفرا خطرناک باشد و یا مشکلی برای بدن ایجاد کنند، متخصصان با روشی به نام کوله سیستکتومی ، کیسه صفرا را خارج می کنند. سنگهای کم ارزش برای بازار داخلی پاکستان و سنگهای با کیفیت متوسط به بالا برای تراش دقیق به بازارهای غربی در سراسر جهان ارسال می شوند. تصور می شود این کانسار در اوایل دهه 1970 توسط یک چوپان جوان کشف شده باشد. تانزانیت یک سنگ ارتباطی مهم است که به فرد این توانایی را می دهد که حقیقت را بیان کند.

تصور می شود که رنگ صورتی ملایم منحصر به فرد سنگ های رزکوارتز از آثار ریز ناخالصی های تیتانیوم ناشی می شود. سنگ پای برقی مدل «Velvet Smooth» دارای یک غلتک از جنس ذرات ریز کریستالی است؛ که با ناهمواریهای خود و همچنین با ساییدن پوست پاها، سلولهای مردهی پوست کف و پاشنهی پا را از بین میبرد. اجرای این موارد تجارت گوهر را قانونی می کند و این سرمایه گذاری بیشتر در معادن را تشویق می کند ، که به نوبه خود منجر به عملکردهای بهتر ، بازده بیشتر و ضایعات کمتر خواهد شد. سنگ هایی که در دفع شدن به شکل طبیعی و سریع با مشکل مواجه می شوند، در نهایت منجر به کولیک مکرر کلیه و یا انسداد ادرار خواهند شد.

به همین دلیل در مناطق گرم و ایجاد حس خنکی در حمام یا استخر استفاده می شود. یکی از ایرادهای اوپال، شکننده بودن آن است که آن را در معرض ابتلا به ترک و خشکی قرار میدهد. 3. گونیا بودن (لبه های سنگ باید زاویه ۹۰ درجه داشته باشند که مستلزم برش های دقیق دستگاه میباشد. آرایه های گسترده ای از رنگ های توپاز وجود دارد. باختریا نام سرزمین باستانی وسیعی که قسمتهای وسیعی از مناطق شرقی ایران باستان را دربر میگرفت. نام خود را از خانواده سلطنتی روسی Korloff -Sapojnikoff به ارث برده است که مالک آن بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید