انوع ماهی های آکواریومی شامل گیاه خوار و گوشتخوار – جوان ایرانی

ماهی قزل آلا از بدنی فشرده برخوردار می باشد و باله دمی این ماهی نسبت به دیگر انواع ماهی های آزاد بزرگتر می باشد. از علاعم اين بيماري پوست دادن لب ماهي و صورتي رنگ شدن قسمتي از لب ماهي ميباشد.این بیماری زمانی رخ میدهد که آب اکواریوم کثیف یا الوده باشد و یا ماهی از استرس لب خود را به دیواره های اکواریوم بزند.براي درمان اين بيماري بايد يك كپسول اموكسي سيلين را مگيريد و كپسول را باز ميكنيد و زماني كه ماهي گرسنه است به خوردش ميدهيد و يا با غذا مخلوط كنيد و بدهيد.هرگز بيش از يك كپسول بيشتر به ماهي ندهيد چون كه موجب سمي شدن اب ميشود و براي ماهي ها ضرر دارد.در ضمن بعد از ريختن گرد اموكسي سيلين در اب فيلتر تصفيه را به مدت حداقل 2 ساعت روشن كنيد.

دلقک ماهی: یکی از محبوبترین و مسلماً یکی از سادهترین ماهیهای آب شور یا دریایی برای داشتن در آکواریوم است. به طور کلی ماهیهای اسکار را میتوان با رعایت حد تعادل در تمام فاکتورهای مناسب برای پرورش آنها، تا مدت زیادی زنده نگه داشت. با دانستن تفاوت ماهی سالمون و قزل آلا و پیبردن به ویژگیهای ظاهری آنها، بهراحتی میتوانید این دو ماهی را از هم تشخیص دهید. اگر روزانه 5 بار به آنها غذای کافی و مناسب داده شود، پس از یک ماه طول آنها به 2.5 سانتیمتر میرسد و قابل عرضه به بازار خواهند بود. این ماهی جزو زیستبوم رودخانه آمازون و کشورهای پاراگوئه و ونزوئلا است اما حدود 60 سال است که وارد بازار ماهیان زینتی شده.

قیمت گوشت ماهی اوزون برون نسبت به بسیاری از گوشت ماهیدر بازار بالاتر است. در مورد تفاوت ماهی سالمون و ماهی قزل آلا باید اشاره کرد که این دو ماهی از یک خانواده هستند، اما گوشت بدن ماهی سالمون صورتی یا نارنجی (گلبهی) است. ماهیان خاویاری یا استورژون، از خانواده تاسماهیان، از جمله گونههای آبزی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز میگردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیلهای زنده جهان مینامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز باز ماندهاند. این ماهی به شدت پرخور است.

نقطه مثبت آنها این است که خیلی آهسته پیر می شوند و در صورت مراقبت خوب عمر طولانی تری خواهند داشت. اسکار نیز همانند دیگر ماهیان آب شیرین از حساسیت بالایی برخوردار می باشد که برای تولید مثل بهتر باید این پارامترها را در حفظ و نگهداری از ماهی حتماً رعایت نمایید. در ضمن باید دقت نمود که گونههای هم جنس، که تحمل یکدیگر را ندارند و به شدت میتوانند با هم بجنگند در یک آکواریوم قرار نگیرند.

البته در زمانی که تخم ریزی انجام می شود، ممکن است آب آکواریوم تا حد قابل ملاحظه ای شیری رنگ شود که پس از اینکه نوزادان اسکار ماهی از تخم بیرون آمدند و شروع به شنا کردند، می توان آب آکواریوم را تعویض نمود. اسکارها اصولاً ماهیان پرخاشگری هستند و بهتر است بعد از ماهیهای دیگر به محیط آکواریوم اضافه شوند. قلبی را کاهش داده و شانس زنده ماندن بعد از سکته قلبی را افزایش میدهد.

پس از تخم گشایی، نوزادها با سر به دیواره یخدان می چسبند و کمی بعد یعنی چند ساعت و یا یک روز بعد به کف آن می افتند. محیط آکواریوم را با ماهی یا اشیا دیگر بیش از حد شلوغ نکنید. فراموش نکنید که ماهیان بالغ اسکات باید در محیط آب شور نگهداری گردند در غیر این صورت از زیبایی آنها کاسته شده و خیلی زود خواهند مرد. دمای آب ماهی را بیش از حد سرد و گرم نکنید. اگر دمای آب بیش از ۲۸ درجه سانتیگراد باشد، تخم ریزی را انجام نمی دهد و مسلماً تولید مثل این ماهی با مشکل مواجه خواهد شد.

بسته بندی وکیوم این محصول باعث می شود تا هیچ گونه کاهش کیفیت در فیله ماهی اتفاق نیفتاده و در نهایت محصولی که به دست مشتریان می رسد تازه و با طعمی لذیذ است. البته برای اینکه یک رشد بسیار خوب را از ماهیان اسکار داشته باشید، باید غذاهای متنوع و مقوی را از فروشگاه های آکواریومی خریداری نمایید و با استفاده از این تنوع غذایی و رژیم سالم غذایی نسبت به تولید مثل آنها نهایت دقت را داشته باشید. زمانی به تخمریزی نزدیک میشوید که پس از انتخاب 100% جفت و آمادگی هر دو انجل شاهد حریم گیری و پاک کردن تخته سنگ مرمر یا سرامیک باشید.

پس از 10 روز میتوانید مقدار خروجی آب یا همان سبفون رابیشتر کرده. سعی کنید در زمان نگهداری از ماهی های اسکار در این مدت زمان که ماهیان با تمیز کردن و ایجاد حفره در کف آکواریوم فرآیندهای خود را آغاز می کنند، از تعویض آب آکواریوم خودداری نمایید تا تخم آنها از بین نرود. ماهی اسکار در زیستگاه طبیعی خود می تواند تا طول ۶۰ سانتیمتر نیز رشد نماید.

این غذا را می توان به صورت زنده به او داد تا در تکاپوی شکار آن غذا فعالیتی را نیز انجام داده باشد البته به کار بردن غذاهای مرده و جامد نیز می تواند برای این ماهی مفید باشد. در دور این استخر به فاصله هر 1.5 متر، بایستی تکه ای سنگ ساختمانی به طول حدود 50 تا 80 سانتیمتر، عرض 10 تا 15 سانتیمتر و ضخامت 2 سانتیمتر در داخل آب قرار داد و در قسمت بالای سنگ بایستی سوراخی مناسب ایجاد نمود تا بتوان سر یک طناب باریک را از آن عبور داده و گره زد. برای این کار بهتر است در صورت امکان چند استخر کوچک هم اندازه هم برای طی دوره انکوباسیون و پرورش نوزادها درست نمود و به همان روشی که گفته شد آماده سازی کرد.

این ماهی در زادگاه خود از حشرات، سخت پوستان و ماهیهای کوچک تغذیه میکند اما شما میتوانید در شرایط آکواریومی با غذاهایی مانند میکس دل، غذای خشک، غذای پولکی، انواع کرم و حتی سبزیجات ماهی خود را تغذیه کنید. مصرف منظم ماهی سالمون به شما کمک میکند تا وزن خود را کاهش دهید و کاهش وزن ایجادشده را حفظ کنید. به طور مثال آذربایجان میباید گونههای نشانهگذاری شده را رها سازد اما نه تنها این کار را انجام نمیدهد بلکه با شیوههای ابتدایی استحصال خاویار ارزش این کالا را به حد استفاده از گوشت آن کاهش میدهد.

با توجه به نقش ایران در باز پروری ماهیان خاویاری و مدیریت تکثیر و پرورش، ایران تنها کشور حوزه دریای خزر است که میتواند قانونا از این ذخایر بهره برداری نماید و رسما اجازه بهره برداری داشته باشد. اگر آن ها دچار تنفس سریع یا علائم خاص دیگری شدند به تدریج درجه حرارت را پایین بیاورید تا ماهی بهبود یابد. اگر سرامیک یا سنگ در ابعاد ذکر شده پیدا نکردید میتوانید کمی بزرگتر یا کوچکتر انتخاب کنید. در واقع بیشتر گونههای کوسه ماهی آکواریومی برای انسانها خطرناک هستند و لازم است تا در این موضوع و انتخاب ماهیهای آکواریومی دقت شود.

اگر شرایط این استخرها خوب باشد، رشدونمو بچه ها ممکن است دو برابر آنچه که برای پرورش در یخدانها شرح داده شد باشد. گرما در طی چرخه زندگی انگل ها را از بین می برد. این ماهی در برابر شرایط نامساعد محیطی مقاوم است و بیشترین دلیل محبوبیت این ماهی حالت بدن جالب و خالدار است. بر اثر این بیماری لکههای سفید و کوچک در ابعاد زیاد در سرتاسر بدن ماهی دیده میشود. اسکات ها که در رنگ های سبز و نقره ای هم یافت می شوند دارای باله های پشتی زهر آگینی و تیزی هستند که در صورت تماس بادست ایجاد درد نمود و در صورت ورد بیش از اندازه این زهر به بدن حتی می تواند مجب ایست قبلی گردد.

اگر سطح آب آن پایین رفته است، میتوان آب تازه (بدون کلر) به آن اضافه نمود. یک تیغه آناتومی این ماهی از نمونه ی دیسک ماهی ها است که از پهلو پهن بوده و باله ی بالائی آن سرتاسری می باشد و از خصوصیات دیگر آنانتومی این ماهی می توان به سر نا مشخص و باله های کوتاه، اما پر تحرک این ماهی اشاره نمود . نوشیدنی که همراه این غذا به شما پیشنهاد میشود، شربت آبلیموی تازه است.

برای اینکه در زمان بیرون آمدن بچه ماهیان اسکار از تخم تسریع ایجاد نمایید، پیشنهاد می گردد که اندکی شوری به آب اضافه نمایید تا این زمان کوتاه تر شود. از روزی که به لارو تبدیل شدند آب را به اندازه یک نوشابه خانواده یک لیتری سیفون می زنیم و آب را به همان اندازه (بدون کلر) اضافه می کنیم. دستگاه r.o تمام آلاینده ها ،فلزات سنگین ورسوبات آب را ازبین میبرد. اندازه تخم ماهیان اسکار حدوداً ۲ تا ۳ میلیمتر (به اندازه یک عدد ماش) می باشد و این تخم ها از چسبندگی بالایی برخوردار می باشند. این موضوع می تواند برای مراکز پرورش ماهی قزل آلا شرایط سختی را به دنبال داشته باشد.

این ویژگی اسکات را به یک ماهی تمیز کننده محیط تبدیل کرده است. بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز این بیماری تمیز نگه داشتن محیط آکواریوم به صورت مداوم است. ماهی سالمون پرورشی مشابه ماهی وحشی به منظور تغذیه خود به دریا وابسته است. ماهی نر زمانی که تخم های خود را در کف آکواریوم می ریزد، به سرعت آنها به شن های کف آکواریوم می چسبند و پس از حدود ۳ روز از تخم بیرون می آیند . در صورت بروز این بیماری ممکن است علائمی مانند شنا کردن نامنظم، مشکل در شنا کردن در قسمت زیر مخزن و شناور شدن به سطح را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید